Ogólne właściwości diety w zapaleniu trzustki

Dieta w schorzeniach trzustki powinna być łatwo strawna, z ograniczeniem tłuszczów i błonnika. Tak więc w przewlekłym zapaleniu trzustki dieta jest bardzo zbliżona do żywienia stosowanego w przewlekłym zapaleniu dróg żółciowych i kamicy żółciowej. Białko należy podawać w granicach normy fizjologicznej, tj. 75-^80 g dziennie, tłuszcze ogranicza się do 40-^-50 g, a w razie występowania biegunek tłuszczowych do 25 g. Resztę zapotrzebowania energetycznego należy pokrywać przez łatwo przyswajalne cukrowce. Ogranicza się podawanie pokarmów obfitujących w błonnik.

Ogólne zasady diety w schorzeniach trzustki są następujące: 1. Żywienie chorego powinno zapewniać uzupełnienie niedoborów pokarmowych wynikających z upośledzonego wchłaniania składników pożywienia. Zaburzenia wchłaniania jelitowego tych składników są powodowane z kolei ich niedostatecznym rozszczepieniem przez wydzielany w zmniejszonej ilości sok trzustkowy. Ważnym czynnikiem decydującym o składzie diety jest doświadczenie chorego, który często potrafi określić, jakie pożywienie powoduje wystąpienie dolegliwości. 2. Ilość tłuszczu w dziennej racji pokarmowej musi być ograniczona. Z tłuszczów można podawać śmietankę, masło, oleje. Są to tłuszcze łatwo strawne, zemulgowane. Jeżeli pojawi się biegunka, to podaż tłuszczu należy jeszcze bardziej zmniejszyć. Jeśli biegunka trwa od dłuższego czasu, to należy podać dodatkowo witaminy rozpuszczalne w tłuszczach oraz zespół witamin B. 3.

Głównym dostawcą energii powinny być cukrowce. Należy podawać produkty bogate w skrobię (pieczywo, potrawy mączne, drobne kasze), a ograniczyć słodycze, ponieważ przy istniejącej skłonności do biegunek sprzyjają one nasileniu procesów fermentacyjnych w jelicie grubym. Ilość cukru nie powinna przekraczać 50 g na dzień. 4. Należy unikać warzyw i owoców zawierających dużo błonnika, ze względu na przyspieszenie wystąpienia i tak już ciągle zagrażających biegunek. 5. Obowiązuje absolutny zakaz picia jakiegokolwiek alkoholu, ze względu na bezpośrednie działanie drażniące na komórki trzustki oraz na przewód pokarmowy. Nie wolno używać ostrych przypraw. Mocna herbata i kawa również nie powinny być podawane.

 

Podobne wpisy