Zasady przyrządzania potraw w diecie w przewlekłej niewydolności nerek

1. Dozwolonymi obróbkami termicznymi są: gotowanie w wodzie i na parze, duszenie w małej ilości wody (obsmażanie na patelni z powłoką teflonową), pieczenie w pergaminie i w folii aluminiowej. Smażenie i odgrzewanie potraw jest zabronione.

2. Potrawy podprawia się zawiesinami z mleka i mąki lub mąki i śmietanki oraz zaprawą zacieraną z masła i mąki. Najodpowiedniejszymi tłuszczami stosowanymi w tej diecie są: masło, które należy podawać na surowo do gotowanych potraw, śmietanka oraz oleje roślinne.

3. Posiłki podaje się 4 lub 5 razy w ciągu dnia, urozmaicone, o smaku łagodnym, bez używania ostrych przypraw. Dozwoloną ilość płynów -oraz soli kuchennej ustala lekarz.

Z potraw, które mają zastosowanie przy planowaniu posiłku dietetycznego w przewlekłej niewydolności nerek (bez objawów zatrzymania mocznika) należy wymienić: Napoje – mleko, herbata, herbata z mlekiem, kawa zbożowa z mlekiem, słaba kawa naturalna, woda z sokami owocowymi, soki warzywno-owocowe, woda sodowa. Pieczywo – chleb pszenny, chleb lecytynowy, chleb bez- solny, bułki, pieczywo cukiernicze bez dodatku proszku do pieczenia, sucharki. Dodatki do pieczywa – masło, jajo na miękko, jajo w szklance, twaróg, biały ser, rzodkiewki, szczypiorek, chuda gotowana szynka mało solona, miód, dżem, marmolada. Zupy – zupy mleczne, krupniki, zupy na wywarach warzywnych i lekkich mięsnych, zupy czyste i podprawione, zupy kremy. Dodatki do zup – makarony drobne, kasza rozklejona, kostka z kaszy, lane kluski, kluski francuskie, grzanki, paluszki lekko słodkie, sucharki, ziemniaki. Potrawy z mięsa i drobiu – mięsa gotowane, potrawki z mięsa i drobiu, pulpety, suflety, budynie, mięso pieczone w pergaminie, mięso duszone z małą ilością tłuszczu, mięso obsmażone na patelni teflonowej.

Potrawy półmięsne – budynie z mięsa i warzyw lub z mięsa i kaszy, rizotta. Potrawy z ryb – ryby chude gotowane, pulpety z ryb, ryba w warzywach, ryba faszerowana, paluszki z ryb w sosach. Potrawy z warzyw – warzywa gotowane z wody pod-prawione, budynie z warzyw, surówki warzywne, soki warzyw- no-owocowe. Potrawy z kasz – kasze na sypko, kasze rozklejone, budynie z kasz z sosami słodkimi, kasze z owocami lub z cynamonem. Sosy – na wywarze mięsno-warzywnym, warzywnym, sosy owocowe, mleczne, podprawione zawiesinami, zaprawą zacieraną, żółtkami. Desery – owoce świeże, owoce w galarecie, galaretki, musy, przeciery owocowe, kisiele mleczne, kisiele owocowe, mleczko.

Podobne wpisy